Usługa klimatyzacji samochodów

Kierowca i pasażerowie, znajdujący się w schłodzonym wnętrzu w czasie upału, są spokojniejsi, mniej nerwowi i bardziej opanowani. Chłodniejsze powietrze sprawia, że uspokaja się puls i wzrasta koncentracja, co ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Na spokój kierowcy i pasażerów wpływa też cisza, bo nie trzeba otwierać okien w czasie jazdy, aby schłodzić wnętrze pojazdu. Po pierwsze, aby usunąć z niej bakterie, grzyby i pleśnie.
Po drugie, aby zapewnić układowi pełną wydajność. Nieszczelna autoklimatyzacja powoduje dodatkowe zużycie paliwa, ale nie zapewnia przyjemnego chłodu. Im mniej czynnika w układzie, tym większe obciążenie sprężarki i większe zużycie paliwa.
Po trzecie, aby zapobiec awariom. Wczesne wykrycie nieszczelności, niesprawności, braku czynnika chłodzącego i oleju mineralnego, a także uszkodzeń parownika, które mogą zniszczyć sprężarkę, pozwoli uniknąć wysokich kosztów napraw w przyszłości.

Do serwisu klimatyzacji stosuje się urządzenie zwane stacją obsługi klimatyzacji. Najmniejsze ważą ok. 40 kg, największe i najbardziej profesjonalne – ponad 120 kg.

Posiadają one ekran LCD i wbudowaną bazę danych (aktualizowaną), zawierającą kompletne dane, dotyczące systemów klimatyzacji, stosowanych w różnych modelach pojazdów. Pozwala to na dokładne dobranie ilości czynnika i oleju. Stacje mają możliwość tworzenia próżni, uzupełniania czynnika i oleju, sprawdzania szczelności, a także usuwania i  gromadzenia starego czynnika oraz oleju. Większość pracuje w trybie automatycznym, co eliminuje błędy obsługi. gromadzenia starego czynnika oraz oleju. Większość pracuje w trybie automatycznym, co eliminuje błędy obsługi. Serwis układu klimatyzacji rozpoczyna się od podłączenia stacji obsługi klimatyzacji do zaworów serwisowych klimatyzacji w aucie, za pomocą kabli serwisowych.